Thurn Rumbach István – Erdélyi szarvasok és medvék nyomában
Dr. Vajna és Bokor Kiadása, Budapest, 1941-es eredeti első kiadás. 225 oldal.
THURN-RUMBACH ISTVÁN 18 éven keresztül vadászott nagyvadra a Kárpátok vadonjaiban, abban a világban, ahol a vadász számára egy életre szóló felejthetetlen emlék terem. Ezen hosszú idő alatt a Kárpátokban élő valamennyi nagyvad puskája elé került. Őszinte hűséggel írja le élményekben és fáradalmakban gazdag átéléseit, vadászatait szarvasra, medvére, farkasra, hiúzra és siketfajdra. Rajongó természetszeretet adja írásához a szinte poétikus színt. A szerző számos eredeti vadász- és hangulatos tájképfelvétele a természeti szépségek iránti fogékonyságát tükrözik vissza.
Thurn-Rumbach István kitűnő vadász és remek író is volt egyben. A két világháború között Eszterházy Lászlóval, Storcz Mátyással és Fuchs Antallal együtt sokat tett a vadászkultúra fejlődéséért. E kötetben a kárpáti vadon szépségeivel ismerteti meg az olvasót, az 1920-as, 30-as években itt szerzett tapasztalatait, vadászemlékeit foglalja össze. Zsákmányai között szarvas, medve, farkas, hiúz, nyírfajd, siketfajd és keselyű is szerepel. Thurn-Rumbach írói stílusa kifejező és izgalmas, az írások hangulatvilága Maderspach Viktoréhoz hasonló. Ő maga klasszikus vadászkarakter, aki elfogadja a természet kihívását, dacol erejével, ugyanakkor tiszteli is azt, a sportszerűséget pedig mindennél fontosabbnak tartja. Nehéz terepen és mostoha viszonyok között is az a legfőbb törekvése, hogy a vadat vadászias formák közt ejtse el. Ez azon pontok egyike, amely körül eldől, hogy a vadászat a vad legyilkolása csupán, vagy testet-lelket edző, férfias mesterség. Nem hallgatja el a nehézségeket, a hibalehetőségeket, sem a nyers részleteket. Ettől válnak írásai életszerűvé és hitelessé, és ez teszi művét még a vadászat iránt csak felületesen érdeklődők számára is érdekessé. A kötetet a szerző eredeti fényképfelvételei illusztrálják, a függelékben pedig hasznos tájékoztatást kapunk a kárpáti vadász célszerű felszereléséről is.
Előszó:
“A könyvben szereplő Hans Philipowicz az én egykori harctéri bajtársam. Egyébként ő volt Bukovinának vadászati felügyelője is, kinek módjában állt megismertetni velem a kárpáti vadon szépségeit. Barátságának köszönhettem, hogy a megszállt Erdélyben 18 éven át zavartalanul vadászhattam; mi sem természetesebb tehát, minthogy a jóbarátnak mindezekért szerény könyvem első oldalán mondjak köszönetet!
De köszönet jár Philipowicznak azért is, hogy az apróvadvadász berkeiből rávezetett engem a nagyvad-vadász kalandos ösvényeire. Elvitt abba a világba, ahol az ember közvetlen érintkezésbe jő a természet örök rejtélyeivel s ahol a vadász számára annyi felejthetetlen, mondhatnám egy életre szóló emlék terem.
Midőn útjára bocsátom ezt a könyvet, melyben kárpáti élményeimből mindössze egynéhány kiszemelt történet foglaltatik, bevallom, hogy ezeket a történeteket úgy válogattam össze, hogy azok az olvasónak minél több tanulságot szolgáltassanak. Hagytam helyet közismert vadászbűnök kiszerkesztéséhez is, ha ez nem fért volna el már egyébként is a sorok közt. Ezt azonban – kérem – ne vegyék rossz néven ! Én e tekintetben javíthatatlan vagyok. Leírhattam volna talán érdekesebb élményeket, de tanulságosabbakat semmiesetre sem.”
A tartalom:
Ismerkedés a Kárpátokkal (Egy eltévedésem története)
Bikák
Az első
Vadászéletem legértékesebb zsákmánya
Az Emberhegy völgyében
1928
Máramaros
Tizenegy nap egy bőgő bika nyomában (1934)
Medvék
Első találkozásom a medvével
A vérmedve
A harmadik, amely támad
A nyájak réme
Mihail Ivanovics Toptygin
Hogy készül a medveles?
Különféle
Farkasok
Hiúz a dögnél
Keselyűvadászat
A kiskakas
A nagykakas
Függelék. A kárpáti vadász célszerű felszerelése
Eredeti vászon kötésben nagyon jó állapotban. Eredeti első kiadás. 24.000 ft